MFC3000 PERFECT MIX3 MULTIFUNCTIONAL KITCHEN APPLIANCE
MULTIFUNCTIONAL KITCHEN APPLIANCE MFC3000 perfect mix3
- Wi-Fi
- possibility to update the database of recipes
- possibility to connect with the application - BPA FREE
- built-in kitchen scale (up to 5 kg)
- 10-level speed adjustment
- temperature adjustment from 37 to 120°C
- 12-hour timer
- multifunctional, 5" (13 cm), colour touch screen display:
- quick setting of operating parameters
- display of: speed, temperature, and food preparation time
- display of saved recipes, and subsequent steps to be taken in the recipe - 18 AUTOMATIC PROGRAMMES
- 23 FUNCTIONS
- EASY TO USE:
- intuitive control via app or control panel
- possibility to change the tip without dismantling
- programmed recipes with step-by-step instructions
-easy to clean – dishwasher cleanable accessories - THE SET INCLUDES:
- stainless steel mixing vessel with a capacity of 4,7 l (working capacity 3 l)
- lid with a hole to facilitate the addition of ingredients while operating
- measuring cup
- innovative knife shape
- whipping tip
- mixing tip
- kneading tip
- universal spatula
- basket for steam cooking and boiling in water
- steam-cooking kit (container + tray + lid) - SAFETY OF USE:
- strong suction cups for safe use
- overheating protection - TECHNICAL DATA:
- robust 700W motor
- 1000W heater
- power: heating + mixing: 1700W
- range of rotation: 100–7000 rpm
- manufacturer’s warranty: 24 months - EAN: 5908277388690
| General | |
|---|---|
| BPA FREE | TAK |
| EAN | 5908277388690 |
| Wymiary produktu (Wysokość x Głębokość x Szerokość) | 35 x 31.6 x 44.2 cm |
| Line | Perfect |
| Akcesoria | pojemnik ze stali szlachetnej o pojemności 4,7l (pojemność robocza 3l); pokrywę z otworem ułatwiającym dodawanie składników w trakcie pracy urządzenia; miarkę; nóż tnący o innowacyjnym kształcie; nasadkę ubijającą; nasadkę mieszającą; nasadka do ugniatania; uniwersalną szpatułkę; koszyk do gotowania na parze i w wodzie; zestaw do gotowania na parze (pojemnik + tacka + pokrywa) |
| Sterowanie | intuicyjne sterowanie za pomocą aplikacji lub dotykowego panelu sterowania |
| Functions | |
| Zakres obrotów | 100 – 7000 obr./min |
| Timer | TAK |
| LCD display | TAK, wielofunkcyjny, 5" (13 cm), dotykowy kolorowy wyświetlacz |
| Overheating protection | YES |
| Wi-Fi | TAK, możliwość aktualizacji bazy przepisów przez internet , możliwość połączenia z aplikacją |
| Poziomy prędkości | 10 |
| Wyłącznik czasowy | TAK |
| Regulacja temperatury | TAK, od 37 do 180°C |
| Zabezpieczenie SAFETY LOCK | TAK |
| Zaprogramowane Przepisy | TAK, z instrukcją wykonywania krok po kroku |
| Wbudowana waga kuchenna | TAK (do 5 kg) |
| Obroty wsteczne | NIE |
| Pulse function | NIE |
| Slow cooking | NIE |
| Tryby pracy | 18 Automatycznych Programów |
| 23 funkcje | sous vide, deglasowanie, blendowanie, ubijanie, rozpuszaczanie gotowanie, gotowanie na parze, blanszowanie, podsmażanie, prażenie, odgrzewanie, rozdrabnianie, miksowanie, kruszenie lodu, ważenie, wyrabianie, spienianie, podtrzymywanie temperatury, siekanie, mielenie, wyparzanie, emuglowanie, konfitowanie, |
| Warranty and Service | |
| Serwis | Door-to-door |
| Gwarancja producenta | 24 miesiące |
| Physical parameters | |
| Mocne przyssawki zapewniające bezpieczeństwo użytkowania | TAK |
| Kolor | Czarny |
| Electrical Specifications | |
| Wytrzymały silnik o mocy | 700 W |
| Grzałka o mocy | 1000W |
| Moc całkowita | 1700 W |
| Others | |
| EAN | 5908277388690 |
| Net Weight | 7.50 kg |
| Master carton | 37.50 x 50.00 x 54.50 cm |
| Cartons in bulk container | 1 |
| Gift Box | 36.50 x 49.00 x 53.50 cm |
All specifications are subject to change without notice.
Distributors
Promis Sp.z.o.o
Jana III Sobieskiego 14
40-082 Katowice
tel: +48 32 2068411
fax: +48 322539872
promis@eldom.eu